Produkt dnia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Poradnik

Drogi Czytelniku! Zapewne nie raz zastanawiałeś się, jaki wymiar tekstyliów dobrać do swojego łóżka, z czego składa się Twoja poduszka, z jakiego materiału pokryta jest kołdra, pod którą przesypiasz część swojego życia. W dobie przeróżnych dolegliwości alergicznych, staraliśmy się zwrócić uwagę także na ten problem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób chcących pogłębić swoją wiedzę na temat bielizny pościelowej, przygotowaliśmy krótki poradnik. Nie pozostaje nic innego jak, zaprosić do krótkiej lektury.I Asortyment 

Można podzielić z uwagi na:

1.    Rodzaj wypełnienia
2.    Rodzaj pokrycia
3.    Rodzaj wykończenia

Ad 1) W tym przedziale kołdry możemy podzielić na:
a.    Kołdry z wypełnieniem naturalnych włókien
b.    Kołdry z wypełnieniem syntetycznych włókien

Ad a)

-- Kołdry z wypełnieniem owczej wełny. Jest to prana wełna z owiec szetlandzkich, krajowych merynosów i owcy łowickiej. Grubość wełny w granicach 32-40 μ, długość włókien od 40 do 120 mm. Wełna stanowi wspaniałe naturalne ocieplenie, jej wadą jest jedynie to, że nie może być używana przez alergików.

 

-- Kołdry wykonane z dzianiny wełnianej. Wykonywane są z wełny merynosowej strzyżonej z podbrzusza żywej owcy. Najlepsze wełny to merynosy australijskie i argentyńskie. Owce te hodowane są w warunkach naturalnych, gdzie temperatury wahają się od 0 do 40 stopni Celsjusza. Powoduje to, iż włos owcy zawiera stosunkowo proporcjonalny stosunek A do β keratyny, co powoduje skręt włosów, naturalne karbikowanie, sprężystość i wytrzymałość. Ponieważ w niskiej temperaturze włos się kurczy a w wysokiej rozpręża, powoduje to, iż kołdra zimą grzeje, zaś latem właściwości ciepłochronne maleją. Jest to ważne z punktu widzenia higieny.Ad b) Kołdry z wypełnieniem syntetycznym

-- Kołdry poliestrowe
Kołdry z wypełnieniem z poliestru cechują się doskonałą ciepłochłonnością. Właściwy dobór wsadu powoduje, iż kołdry te doskonale otulają sylwetkę, przylegają do ciała. Włókna są karbikowane - stąd efekt włókien naturalnych - i dają efekt „powietrza stojącego”. Mówiąc najprościej, włókna zawierają dużo powietrza, które jest najlepszą izolację ciepła. Kołdry te są antyalergiczne, nie dają szans roztoczom i molom. Dużą zaletą jest przystępna cena.-- Kołdry silikonowe
Kołdry z wypełnieniem z włókna poliestrowego silikonowego, potocznie zwana silikonem. Naniesiona na włókna poliestrowe preparacja silikonowa uszlachetnia włókna i nadaje im charakter śliskości. Włókno w tych produktach, a w szczególności w poduszkach, nie zgniata się, nie zbija się w bryłki, co daje gwarancję trwałości wyrobów. Ciepły chwyt, trwałość, antyalergiczność sprawiają, iż wyroby z silikonem charakteryzują się dużym komfortem użytkowania, są trwałe i bardzo higieniczne.

 

-- Kołdry z granulatem silikonowym.
Granulat jest włóknem silikonowym zwiniętym w kulki. Posiada wszelkie dodatnie cechy silikonu, a więc ciepłochronność, przystosowanie się do kształtów, kompletny brak możliwości zbijania się czy zbrylania. Granulat nazywany jest „syntetycznym puchem” i stanowi doskonałą alternatywę dla puchu naturalnego. Wyroby z granulatu wykonane gwarantują najwyższy komfort w tej grupie wyrobów. Ad 2) Klasyfikacja kołder pod względem rodzaju pokrycia


a) Pokrycie z bawełny 100%
Kołdry bawełniane są najbardziej higienicznymi wyrobami. Do pokrycia stosuje się tkaniny ze 100% bawełny, wykonane z przędzy cienkoprzędnej (najwyższa jakość) i średnioprzędnej. Wymagane warunki techniczne dla tkanin pokryciowych to gramatura rzędu 120-150 g/m². Tkaniny te występują jako jednobarwne, bielone i drukowane. 

b) Pokrycia z policotonu
Jest to najbardziej popularna tkanina na pokrycia kołder ze względu na stosunkowo niską cenę dobre właściwości użytkowe. Najczęściej występują w składzie 35% bawełny i 65% poliestru. Ich gramatura to 100-120 g/m². Zdecydowanie lepsze policotony to tkaniny o gramaturach 120-150 g/m². Tkaniny te są nieco droższe, ale dają lepszy efekt użytkowy. Zazwyczaj jednobarwne.

c) Pokrycia z mikrofazy
Tkanina z mikrofazy zwana mikrowłóknem to nowoczesny produkt wykonany z włókien ciągłych – mikrowłókien. Stanowi imitację syntetycznego jedwabiu lub satyny. Nieco odbiega od satyny, która tkana jest wzorem satynowym, a mikrofaza płóciennym. Niemniej jednak tkaniny te są jednym z najczęściej używanych wyrobów kołdrowych.

d) Adamaszek bawełniany
Ekskluzywna tkanina przeznaczona na kołdry o bardzo wysokich wymaganiach estetycznych i użytkowych. Charakteryzuje się niepowtarzalnym splotem adamaszkowym. Gramatura w granicach 150-180 g/m². Tkanina wykonana z przędz merceryzowanych o najwyższej jakości. 

e) Satyna
Podobnie jak adamaszek, tkanina wykonana z najwyższej jakości przędz merceryzowanych. Splot satyny nadaje produktowi ekskluzywny, luksusowy wygląd. Gramatura to 150g/m².

f) Frotte
Tkanina wykonana techniką dziewiarską. Kołdry frotte charakteryzują się bardzo wysoką ciepłochronnością. Skład surowcowy to 95% bawełny i 5% włókna elastoru lub innego plastikonu.

g) Flizelina
Kołdry z flizeliny są najtańszymi zamiennikami kołder właściwych. W normalnych warunkach flizelina stanowi zabezpieczenie przez wychodzeniem włókien przez tkaninę (kołdry wełniane, granulatowe). W niektórych przypadkach, gdzie niewymagany jest długi czasookres użytkowania, pokrycie idealnie się sprawdza. Są bardzo tanie.

h) Inlet

Jest to najdroższa tkanina bawełniana 100% na wyroby pościelowe. Inlet to tak zwany wsyp i używany jest najczęściej do poduszek. Cena produkcji kołder nie jest adekwatna do ich właściwości.

i) Medical
Jest to tkanina bawełniana 100%, wykonana specjalną techniką. Kołdry wykonane z tej tkaniny, można prać w temperaturze 95 stopni Celsjusza. Idealne do szpitali i hoteli. Tkanina ta jest stosunkowo gęsta o gramaturze 170 g/m². W przeważającej większości występuje jako tkanina biała- bielona. 


Ad 3) Rodzaje wykończenia.

a)    Obszywanie
b)    Lamowanie
c)    Pikowanie 

Ad a)
Obszywanie jest operacją przeprowadzaną na stebnówce płaskiej. Polega na utworzeniu przez szwaczkę „wałka” o szerokości 4-10 cm, zawinięciu brzegów tkaniny do środka i zszyciu. Sposób ten jest sposobem tradycyjnym. Kołdra po obszyciu ma cztery rogi proste.
     
Ad b)
Lamowanie przeprowadza się na maszynach nowej generacji, tzw. lamowarkach, najczęściej firmy ADLER – DURKOPP. Są to maszyny wyposażone w potrójny przesuw obrabianego materiału, a więc igła, stopka, transporter. Maszyna wyposażona jest w lamownik, do którego kierowana jest taśma materiału, tzw. lamówka. Na wejściu do lamownika ma ona szerokość 45 mm, po wyjściu 12mm. 
Kołdra lamowana ma bardziej estetyczny wygląd. Rogi nie są proste, a zaokrąglone. Można stosować różnego rodzaju lamówki, zróżnicowane kolorystycznie.

Ad c)
Do wykończenia kołder zaliczyć można też sposób pikowania, którym mogą być:
•    tunele
•    kraty
•    wzory

Tunele można do kołder wypełnionych granulatem. My tego nie stosujemy ze względów estetycznych i użytkowych.

Wzory są takie, jaki szablon zbudujemy lub zaprojektujemy komputerowo.
Poniżej przedstawione są najpopularniejsze wymiary poszczególnych artykułów bielizny pościelowej. Wszystkie wymiary podane są w centymetrach. Pierwszy wymiar jest szerokością, zaś drugi długością.

Pościel (kołdra + poduszka)
140/200+ 1 x 70/80
160/200+ 2 x 70/80
180/200+ 2 x 70/80
200/220+ 2 x 70/80

Prześcieradła bawełniane:
160/200
200/220

Prześcieradła frotte i Jersey z gumką:
90/200
120/200
140/200
160/200
180/200
200/220

Pościel i komplety dziecięce(kołderka + podusia):
90/130 + 1x 40/60
100/140 + 1x 40/60

Koce:
150/200
160/200
160/210
200/220
200/240

Narzuty:
180/220
200/220
200/240
220/260Mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy Twoją chęć poszerzenia wiedzy z zakresu artykułów bielizny pościelowej. W razie wszelkich pytań pozostajemy do dyspozycji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl